Alumni

Library

Photo Gallery

Video Gallery

Sports

Photogallery

Achievements in Sports and Games
 
Master S.Ravi was selected for TamilNadu State team and participated in National Basketball Tournament in the year 1979-80
 
Master Manoj Kumar bagged the winners title in the 1980 National Tennis Tournament for boys under 14 and was ranked No.2 in the National Level. Master Sri Hari was ranked No.7 in the same event
 
Subsequently in 1986, Master Manoj Kumar represented India in Asian Games Tennis and in 1987 he played in the World University Tennis Tournament, during his college days...
 
Masters Srikanth and Arun Kumar Bhat were selected for Junior State Hockey team in the year 1979-80.
 
Mater J.P.Kaviarasu participated in Alagiri All India Atheletics meet and won Third place in 400m in 1981-82.
 
In TamilNadu-Pondicherry State Matriculation Sports Meet, Master Tharanipathy-Rajkumar won III place in 200 m; 100 m and Broad Jump; Master Gunasekaran won Third place in High Jump in 1982-83.
 
Montford Hr. Sec. School, Yercaud conducted a State-level Tennis Tournament for boys under 18 yrs in 1986. Master Yogananth, bagged the winners trophy and Master Yogananth and Master Anandaraghavan were the winners in Doubles. Master Anoor Mahendra Manradiar won the winners cup in the same Tournament for boys under 14 yrs.
 
St.Joseph's Hr. Sec. School, Coonoor, conducted Centenary State Level Tennis Tournaments for boys under 18 yrs in 1987. Master Yogananth and Master Biswath won the Doubles. In the same Tournament for boys under 14 yrs,
    -   Master Anoor Mahendra Manradiar won the Singles Title.
    -   Master Anoor Mahendra Manradiar and Master Vivekananta came as winners in the Doubles.
 
Kodai International School, Kodaikanal conducted State Level Tennis Tournament in 1987 for boys under 14 yrs. Master Anoor Mahendra Manradiar came as runner-up and Master Yogananth and Master Anand Raghavan were the Runners up in Doubles.
 
Master Janarthanan Lingaswahar was selected for National Talent Contest in Hockey and participated in National Hockey Tournament in 1987-88.
 
Masters Subramaniam, Kumar and Viji Vinayak participated in South State Table Tennis Tournament for Schools, conducted by Tata Tea Company, Munnar, Table Tennis Club and bagged winners up in the year 1988-89.
 
Viruthunagar K.V.Sala Hr. Sec. School conducted State level Basketball Tournament in 1989-90. Our School Team bagged Runners up.
 
In 1990, P.S.G Sports Club conducted Open Schools Basketball tournament, our School Team came as winners.
 
Master Giridharan, Master Muralidharan and Master Arun Kumar were selected for Junior State Basketball team and they participated in Interstate Basketball Tournaments in the year 1990-91.
 
Master Giridharan was selected for Junior India Probables in the year 1990-91.
 
Master Joseph Xavier Robert was selected for Junior TamilNadu State Basketball team and he participated in National Tournament in the year 1991-92.
 
In 1991-92 Master Joseph Xavier Robert was selected for Junior India Probables.
 
St.Lawrence School, Lovedale, Ooty conducted South State Basketball Tournament in 1991, and our School team won III place.
 
In the year 1990-91, Bharathiar Day Inter-District Basketball Tournament, our School team got III place.
 
In the Republic day Tournaments in 1996-97, Master Venkatraman won the Singles Title in State Level Table Tennis Tournaments and he came as Runner up in the same in 1997-98. He also won the Singles-Winner Title in the Bharathiar Day Table-Tennis State Level Tournaments in 1998-99.
 
Master Gnanavel was selected for TamilNadu Basketball Team and he played for National Tournament in the year 2003-04
 
Master Anirudh was selected for Sub-Junior Basketball team and he played for National Tournament in the year 2003-04.
 
Master K.S.Peter was selected by the TamilNadu State Sports Development Authority for State Coaching Camp. (World Wide Sports Scheme) in the year 2003-04.
 
In the year 2003-04, Salem District Chess Association conducted State Level Mini Chess Tournament, Master R.Ganesh came as winner up. He also participated in the International Chess Tournament and played against players from Srilanka, South Africa and Uspekisthan in Calicut in July 2004.
 
Our students participated in Zonal, District and Divisional Level Athletic meets and the following students won many awards :

 


                                                                                        Zonal Level Athletic meet
 
Name Class Event Prize Won
   Junior
Dinesh .P 8C 400 mtrs
200 mtrs
Discus Throw
Long  Jump
I Place
II Place
II Place
III Place
Griffin Singh 8A Discus Throw
Shot put
I Place
I Place
Rohit  .K.P 8B 600 mtrs
400 mtrs
II Place
III Place
   Senior
Sudeesh Arputh .D 9C 800 mtrs
1500 mtrs
I Place
II Place
Guna .T 9A Discus Throw I Place
Rajesh Raja .K 9A Discus Throw II Place
Abishek 10A Long Jump
100 mtrs
4 * 100 Relay
II Place
III Place
II Place
  Super Senior
Mohamed Nadeem .N 11C 100 mtrs
200 mtrs
II Place
II Place
Raj Suriya .S 11A Triple Jump
Long Jump
200 mtrs
I Place
I Place
III Place
Shanjey .S 11B 400 mtrs I Place
Shrihari 11C Triple Jump II Place
Balaji .S 11B 800 mtrs
1500 mtrs
II Place
III Place

               In Zonal Level Athletic meet,
                  > Master Dinesh .P and Master Raj Suriya .S secured Individual Championship in Junior and Super Senior
                      category respectively.
                  > Our School won the total aggragate overall championship.
                  > Our students won individual championship in U/14 and U/19 Category.


                                                                                         District Level Athletic meet
 
Name Class Event Prize Won
   Junior
Dinesh .P 8C 400 mtrs II Place
Griffin Singh 8A Discus Throw I Place
  Senior
Abishek 10A 100 mtrs III Place
Guna .T 9A Discus Throw II Place
  Super Senior
Mohamed Nadeem .N 11C 200 mtrs
100 mtrs
III Place
III Place
Raj Suriya .S 11B Triple Jump
Long Jump
4 * 100 Relay
I Place
I Place
III Place
Refai 11C 110 Hurdles
4 * 100 Relay
III Place
I Place

               > Master Raj Suriya .S secured Individual Championship in the District Level Athletic meet.


                                                                                     Divisional Level Athletic meet
 
Name Class Event Prize Won
   Junior
Dinesh .P 8C 400 mtrs II Place
Griffin Singh 8A Discus Throw I Place
  Senior
Guna .T 9A Discus Throw III Place
  Super Senior
Raj Suriya .S 11B Triple Jump
Long Jump
I Place
II Place

               > Master Griffin Singh, Master Dinesh .P, Master Raj Suriya .S are selected for School State Level Athletic meet.
                   It will be conducted on Jan 2014.